top of page

BAĞIMIZ

 

Yaptığınız şarabın kalitesi ve özellikleri hep bağcılık ile belirlenir. İyi bir üzümünüz yoksa iyi bir şarap şansınız ne yazık ki yok.

İKLİM 

Yaklaşık 90 dönüm  olan ve tipik Ege bölgesi ikliminin hüküm sürdüğü bağ alanlarımızda, farklı olarak boğaz havasının verdiği daimi esinti ve gece gündüz sıcaklık farkı, gerekli olan geç olgunlaşmayı ve aroma birikimini fazlası ile sağlamaktadır. Bu sayede üzümlerimiz yine diğer önemli fenolik bileşenlerce de son derece zengin olarak bağ bozumuna hazır hale gelmektedir. Bağlarımız, deniz seviyesinden yaklaşık 300m yükseklikte ve 38 15’ 05.64’’ K 26 32’ 26.06’’ D koordinatlarında yer almaktadır. Yine bağlarımızı çepeçevre saran zeytinlikler ve çam ormanları da üzüm kalitemizi son derece olumlu etkilemektedir.

TOPRAK 

Genel olarak yerinde oluşmuş toprak yapısına sahip olan bağlarımızda, süreç içerisinde ormanlık yükseltilerden akış sonucu taşınan organik madde miktarı da istenilen düzeydedir. Toprak yapısı genel olarak killi tın ve ana kayadan kopup ayrışan kireç taşlarından oluşmaktadır. Toprak reaksiyonu olarak da pH değerimiz 7,30 seviyelerinde olup, yüzeyden aşağı horizonlara inildikçe bu değer artış göstermektedir 

SULAMA VE SU YÖNETİMİ 

Tercih ettiğimiz sulama modellemesi düzenli olarak yapraktan aldığımız numunelerdeki su stresinin ölçülmesine dayanmaktadır. Bu sayede omcalarımızın tam su ihtiyacı saptanmaktadır. Ayrıca yine kaliteyi olumsuz etkileyecek aşırı ya da yetersiz sulamadan da kaçınabilmektedir. 

BAĞLARIMIZIN GENEL KONDİSYONU 

Bağlarımızın tamamında toprak üstü direk boyumuz 2m dir. Bu sayede gereken yeşil aksam canopy oluşturulmasında sıkıntı yaşanmamaktadır. Dikim sıklığımız sıra arasında 2m sıra üzerinde ise 1m dir. Monolateral (tek kollu) kordon ve guyot terbiye şekli uygulanmaktadır. Omca başına verim bu sayede gerekli ölçüde tutulmakta ve şarap kalitesini olumsuz etkileyecek ürün yüküne izin verilmemektedir. 

Perdix Wines - Urla

DJI_0027-15.jpg

 Bizi Instagram'da takip edin @perdixwines

Instagram
bottom of page